Novi zakon predviđa uvođenje poreza od tri posto kompanijama čiji globalni prihodi premašuju 750 milijuna eura, od čega više od 25 milijuna eura predstavljaju prihodi generirani u Francuskoj.
Oporezivat će se naknade koje internetske platforme naplaćuju za posredovanje u prodaji, kao i njihovi prihodi od oglašavanja i od prodaje korisničkih podataka.
Kompanije koje putem Interneta izravno prodaju svoje proizvode kupcima neće podlijegati obvezi plaćanja novog poreza.
Prijedlog zakona usvojen je s 55 glasova za i 4 suzdržana glasa, objavila je francuska agencija AFP.
Prilikom predstavljanja zakona u skupštini ministar financija Bruno Le Maire istaknuo je da Francuska prva uvodi takav porez, izrazivši uvjerenje da će njezin primjer uskoro slijediti i mnoge druge zemlje.
Španjolska također namjerava uvesti 3-postotni porez tehnološkim kompanijama, a Austrija je prošlog tjedna najavila da će ih oporezivati po stopi od pet posto.
Njemačko-francuska inicijativa o uvođenju sličnog poreza na razini EU-a doživjela je u ožujku neuspjeh zbog protivljenja zemalja poput Irske, Danske i Švedske.
Europska komisija procijenila je u ožujku prošle godine da digitalne kompanije poput Facebooka, Amazona i Googlea efektivno plaćaju poreze po stopi od 9,5 posto. Usporedbe radi, industrijske i uslužne tvrtke s tradicionalnim modelom poslovanja plaćaju poreze po stopi od 23,2 posto.
U ožujku prošle godine u Bruxellesu su procijenili da 2018. Komisija je procijenila da se digitalizirana poslovanja sučeljavaju s 9,5-postotnim porezima, u usporedbi s 23,2-postotnim za klasične poslovne modele.
Washington se pak protivi tom potezu, tvrdeći da dovodi u lošiji položaj multinacionalne kompanije sa sjedištem u SAD-u.