GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Francuska spremna obustaviti naplatu digitalnog poreza radi dogovora sa SAD-om

Francuska spremna obustaviti naplatu digitalnog poreza radi dogovora sa SAD-om
TENZIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.01.2020 / 17:41
Autor: SEEbiz / H
PARIZ - Francuska je voljna obustaviti naplatu poreza velikim internetskim tvrtkama do kraja ove godine, rekao je u utorak u Parizu izvor iz francuske vlade nakon razgovora američkog predsjednika Donalda Trumpa i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Francuska je prošle godine uvela porez od tri posto na digitalne usluge ali je obećala povrat uplaćenih iznosa ako na razini Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) bude postignut dogovor o globalnom oporezivanju digitalnih tvrtki.

SAD tvrdi da francuski porez nepravedno cilja na američke kompanije, zaprijetivši zauzvrat podizanjem carina na uvoz široke palete francuskih poreza, poput šampanjca i sireva.

U nedjelju su američki i francuski predsjednik u telefonskom razgovoru dogovorili da će nastojati "izbjeći bilo kakvu eskalaciju" oko tog pitanja i spriječiti trgovinski rat, kazao je francuski ministar financija Bruno Le Maire u Bruxellesu uoči sastanka s kolegama iz drugih članica EU-a.

Na rasporedu je tog sastanka rasprava o napretku u utvrđivanju globalnog režima oporezivanja digitalnih tvrtki i o uvođenju minimalnog poreza za multinacionalne kompanije.

Le Maire se pak u srijedu namjerava u Davosu sastati s američkim kolegom Stevenom Mnuchinom kako bi razradili detalje dogovora dvojice predsjednika.

"Pregovori su i dalje jako teški", kazao je francuski ministar, dodajući da je neriješeno ostalo nekoliko detalja.

Cilj je obje strane po njegovim riječima pravedno oporezivanje digitalnih aktivnosti u međunarodnom okviru. Francuska podupire rad OECD-a, dodao je.

Cilj je pronaći rješenje do kraja ove godine, istaknuo je francuski dužnosnik.

Digitalne kompanije trenutno u prosjeku plaćaju dvije trećine niže poreze nego one klasične, prema Europskoj komisiji. Francuski izvori navode da bi porez u državnu blagajnu trebao donijeti oko 400 milijuna eura.

Rad OECD-a zapeo je u prosincu zbog američkog prijedloga da se u globalni sporazum uključi klauzula prema kojoj on ne bi bio obvezujuć za američke kompanije.

Tagovi: Francuska, digitalni porez
PROČITAJ I OVO
Zašto je TikTok na meti Europske unije i SAD-a?
META
Zašto je TikTok na meti Europske unije i SAD-a?
BERLIN - SAD poziva na prisilnu prodaju kineske aplikacije TikTok, a EU pokreće daljnje postupke protiv ove platforme. U čemu je problem?
Tržišna vrijednost Alphabeta premašila dva bilijuna dolara
SKOK
Tržišna vrijednost Alphabeta premašila dva bilijuna dolara
NEW YORK - Googleova matična tvrtka Alphabet dostigla je novu prekretnicu s tržišnom kapitalizacijom koja je premašila dva bilijuna dolara.
Samsung premijerno predstavio novu liniju inovativnih kućanskih uređaja te audio i video opreme
PREMIJERA
Samsung premijerno predstavio novu liniju inovativnih kućanskih uređaja te audio i video opreme
ZAGREB — Tvrtka Samsung Electronics premijerno je u Hrvatskoj predstavila nove uređaje iz kategorije bijele tehnike na našem tržištu, koji su već sada dostupni za kupovinu, kao i novu liniju Samsung televizora i soundbarova, samo 24 sata nakon europske premijere.
Snap signalizira da novi model oglasa pronalazi publiku; dionice skočile
SIGNALI
Snap signalizira da novi model oglasa pronalazi publiku; dionice skočile
NEW YORK - Snap Inc. ponudio je pozitivne znakove da njegovi napori da obnovi svoj posao digitalnog oglašavanja dobivaju na popularnosti među marketinškim stručnjacima - povećavajući prihode i stvarajući jaču konkurenciju s moćnim tvrtkama Google i Meta Platforms Inc. Dionice su porasle više od 20% u produženom trgovanju.
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
BOLJE OD OČEKIVANJA
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
REDMOND - Microsoft (MSFT) objavio je u četvrtak svoju zaradu u trećem fiskalnom tromjesečju, nadmašivši procjene analitičara na vrhu i dnu na osnovu snage svog poslovanja računalstva u oblaku.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE