GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Europska unija razmatra zabranu tehnologije za prepoznavanje lica

 Europska unija razmatra zabranu tehnologije za prepoznavanje lica
IZNENAĐENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.01.2020 / 21:56
Autor: SEEbiz / Zimo.hr
BRUXELLES - Iz Bruxellesa je stigla vijest koja je zaprepastila tehnološku industriju, posebice one koje proizvode sustave za prepoznavanje lica. 

Kako je objavio Euroactiv, Europska komisija razmatra zabranu te tehnologije na tri do pet godina kako bi se procijenio njen utjecaj i rizici. Hrvatski MUP je navodno za 2,8 milijuna kuna kupio uređaje kojima bi u nekoliko sekundi mogli identificirati lica oko 3000 ljudi. 

Mogućnosti uporabe tehnologije su brojne, no brojni su i potencijalni načini zlouporabe prepoznavanja lica te bi masovna upotreba te tehnologije u javnom prostoru mogla značiti konačni čavao u lijes naše privatnosti i sigurnosti.

Zbog takve situacije Europska komisija razmišlja o privremenoj zabrani korištenja tehnologije prepoznavanja lica tijekom razdoblja od tri do pet godina. Tijekom tog vremena regulatorna tijela pokušat će pronaći načine i izglasati nove zakone s kojima će zabraniti i pokušati spriječiti zlouporabu tehnologije. Iznimka bi mogli biti samo sigurnosni projekti, kao i projekti istraživanja i razvoja.

Nova pravila koja želi nametnuti EK odnosila bi se i na developere, odnosno osobe koje razvijaju aplikacije bazirane na korištenju umjetne inteligencije i prepoznavanja lica, kao i na same korisnike. Također, Europska komisija potaknula je i zemlje Europske unije na stvaranje posebnih tijela koja bi nadgledala provedbu tih pravila.

Tehnologija prepoznavanja lica najviše se koristi u Kini, no sve više i u Europi te je nedavno objavljeno kako i MUP RH najavio nabavku takve tehnologije. Naravno, iako je pohvalno svako korištenje tehnologije koja će pomoći u hvatanju i uhićenju kriminalaca, što automatski povećava sigurnost u državama, jasno je kolika bi bila opasnost da se takva tehnologija koristi na ilegalan način ili da završi u krivim rukama.

Tagovi: Europska unija, tehnologija za prepoznavanje lica
PROČITAJ I OVO
Amazon Web Services investira gotovo 9 milijardi dolara u Singapur
INVESTICIJE
Amazon Web Services investira gotovo 9 milijardi dolara u Singapur
SINGAPUR - Amazon Web Services u utorak je priopćio da će u sljedećih pet godina uložiti dodatnih 12 milijardi singapurskih dolara (oko 8,87 milijardi dolara) u razvoj svoje infrastrukture i usluga u oblaku u Singapuru.
Dionice Applea u tjednu skočile 6 posto
SKOK
Dionice Applea u tjednu skočile 6 posto
NEW YORK - Među najvećim je dobitnicima prošloga tjedna bio tehnološki sektor jer je većina kompanija iz tog sektora ostvarila bolje nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate.
Medtronic predstavio Hugo RAS, sustav za asistiranu robotsku kirurgiju
NOVA ERA U ROBOTICI
Medtronic predstavio Hugo RAS, sustav za asistiranu robotsku kirurgiju
ZAGREB – Medtronic, svjetski lider u medicinskoj tehnologiji, predstavio je novog kirurškog robota Huga™ RAS-a, koji predstavlja sveobuhvatno rješenje za robotski potpomognutu kirurgiju.
Infobip i Nokia sklopili partnerstvo za brži razvoj telekomunikacijskih aplikacija
PARTNERSTVO
Infobip i Nokia sklopili partnerstvo za brži razvoj telekomunikacijskih aplikacija
VODNJAN – Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip i Nokia danas su najavili sklapanje partnerskog sporazuma koji će svjetskoj developerskoj zajednici omogućiti korištenje njihovih API platformi za brži razvoj široke lepeze telekomunikacijskih aplikacija, a koje su namijenjene privatnim, poslovnim i industrijskim korisnicima.
Apple rezultatima nadmašio očekivanja, iako je prodaja iPhonea pala 10%
BOLJE OD OČEKIVANJA
Apple rezultatima nadmašio očekivanja, iako je prodaja iPhonea pala 10%
NEW YORK - Apple (AAPL) je izvijestio o svojoj zaradi u drugom tromjesečju nakon zvona u četvrtak nadmašivši očekivanja na vrhu i dnu, ali prihod je pao 4% u odnosu na prethodnu godinu zbog sporije prodaje iPhonea, Maca, iPada i nosivih uređaja nego u istom razdoblju 2023.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE