GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

SOCAR želi Naftnu industriju Srbije

SOCAR želi Naftnu industriju Srbije
AMBICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.04.2022 / 10:37
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Azerbejdžanska državna naftna kompanija (SOCAR) zainteresovana je za preuzimanje većinskog paketa akcija Naftne industrije Srbije i u vezi sa tim u kontaktu je kako sa Vladom Srbije, tako i sa većinskim vlasnikom NIS, ruskom državnom kompanijom Gaspromnjeft, saznaje Demostat.

Posle početka ruske vojne intervencije u Ukrajini, Moskva se našla pod udarom ekonomskih sankcija zapadnih zemalja, uključujući i onih koje se odnose na trgovinu energentima. To izaziva bojazan da će se NIS suočiti sa problemom snabdevanja svoje rafinerije u Pančevu sirovom naftom preko teritorije Evropske unije (EU).

Unija je zabranila prodaju i transport “crnog zlata” na svojoj terioriji kompanijama u trećim zemljama čiji je većinski vlasnik ruski kapital. Baš takav slučaj je sa kompanijom NIS u kojoj ruski državni gigant Gaspromnjeft poseduje 51 odsto akcija, dok je manjinski paket u rukama Vlade Srbije.

Međutim, pre nekoliko dana pojavile su se informacije da je EU, ipak, odlučila da izuzme Srbiju iz tih sankcija ruskim kompanijama, što znači da bi NIS i dalje mogao redovno da se snabdeva naftom i normalno posluje.

Vlast u Srbiji ima mogućnost da nacionalizuje NIS i tako ga vrati u ruke države. Sasvim je jasno da Beogradu tako nešto neće pasti na pamet, jer bi to značilo ne samo kvarenje diplomatskih odnosa sa Moskvom, već bi srpske potrošače ostavilo i bez gasa od koga zavise gotovo u potpunosti.

Postoji i opcija da država Srbija otkupi većinski paket akcija od Gaspromnjefta. Za tako nešto bi trebalo izdvojiti ogromnu sumu novca i teško je poverovati da bi se aktuelna vlast koja se trudi da što manje troši budžetska sredstva opredelila za takav korak.

Shodno tome, ako bi već moralo da dođe do menjanja svojinskih odnosa u kompaniji NIS najbolja varijanta po Vladu Srbije bi bila da neka druga strana kompanija većinski paket preuzme od Gaspromnjefta.

Izvor Demostata ističe da bi u slučaju da do takve situacije mora da dođe i Moskvi odgovaralo da SOCAR otkupi akcije koje u kompaniji NIS poseduje Gaspromnjeft.

Azerbejdžan i Rusija imaju veoma dobre diplomatske odnose. Takođe, SOCAR ostvaruje veoma plodnu saradnju sa ruskim naftnim i gasnim kompanijama.

Ako bi Gaspromnjeft prodao NIS azerbejdžanskoj kompaniji, to bi na drugoj strani mogao da kompenzuje kroz poslovne aranžmane koje ostvaruje sa SOCAR-om, objašnjava sagovornik Demostata.

Prema njegovim rečima, prelazak NIS u ruke SOKAR bi bio “zgodan” i za zapadne zemlje.

Kompanija SOCAR, čije je sedište u Baakuu, jedna je od najvećih u svetu za proizvodnju fosilnih goriva. Kompanija pored nafte eksploatiše i gas kako na kopnu tako i u delu Kaspijskog jezera koje pripada Azerbejdžanu.

Tagovi: SOCAR, Naftna industrija Srbije, Gazprom, Azerbajdžan, Rusija
PROČITAJ I OVO
Pale cijene nafte, tržište procjenjuje nove podatke o potražnji
NAFTNO TRŽIŠTE
Pale cijene nafte, tržište procjenjuje nove podatke o potražnji
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima, nakon objave procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će potražnja u razvijenim zemljama ove godine biti slabija zbog uporne inflacije.
IEA srezala ovogodišnju prognozu potražnje za naftom
PROGNOZE
IEA srezala ovogodišnju prognozu potražnje za naftom
LONDON - Međunarodna agencija za energiju (IEA) procjenjuje da će globalna potražnja za naftom ove godine biti niža od prethodnih procjena.
Slovenija smanjila energetsku ovisnost
OVISNOST
Slovenija smanjila energetsku ovisnost
LJUBLJANA - Slovenija je prošle godine više od polovice svojih energetskih potreba podmirila domaćim energentima, što je pet posto više nego godinu prije. Opskrba naftnim derivatima u potpunosti je osigurana iz uvoza, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Slovenski Advance Capital Partners ulazi u hrvatski Solvis
INVESTICIJE
Slovenski Advance Capital Partners ulazi u hrvatski Solvis
LJUBLJANA – Specijalni investicijski fond Advance Capital Partners i Stjepan Talan postigli su dogovor o strateškom partnerstvu u Solvisu, najvećem hrvatskom proizvođaču solarnih panela i integriranih fotonaponskih rješenja.
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
NAFTNO TRŽIŠTE
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
LONDON - Cijene nafte u utorak su se neznatno promijenile na međunarodnim tržištima jer je OPEC zadržao svoje prognoze svjetske naftne potražnje za naftom, a investitori čekaju na podatke o američkoj inflaciji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE