GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka ubrzanim tempom gradi vjetroelektrane

Njemačka ubrzanim tempom gradi vjetroelektrane
INVESTICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.07.2023 / 17:22
Autor: SEEbiz
BERLIN - Otvaranje kopnenih vjetroelektrana u Njemačkoj ubrzalo je u prvoj polovini godine, s novom 331 vjetroturbinom ukupnog kapaciteta oko 1,56 gigavata, objavila su u utorak industrijska udruženja.

Uzimajući u obzir ugašene vjetroturbine, kapaciteti su u prvoj polovini godine neto povećani za 1,32 gigavata i veći su za 50 posto nego u istom razdoblju lani.

Najviše novih kapaciteta instalirano je u saveznoj zemlji Schleswig-Holstein, na sjeveru, dok u ostatku Njemačke korištenje energije vjetra i dalje kaska, posebno na jugu, napominju iz udruženja.

Među glavnim preprekama i dalje izdvajaju dugotrajne postupke planiranja i ishođenja dozvola te nedostatak raspoloživog zemljišta.

Da bi se postigli vladini ciljevi proizvodnje energije iz obnovljivih izvora do 2030., tempo prijelaza treba ubrzati, poručuju iz udruge za energiju vjetra i VDMA Power Systems.

Prošle je godine vlada usvojila opsežne mjere kako bi ubrzala rast proizvodnje struje iz Sunčeve i energije vjetra.

Do kraja desetljeća Njemačka namjerava obnovljivim izvorima energije pokriti 80 posto bruto potrošnje električne energije. Vjetroturbine bi trebale dodati oko 115 gigavata novih kapaciteta, što nalaže godišnje povećanje za 10 gigavata.

Preliminarni podaci statističkog ureda Destatisa pokazali su pak u lipnju da se proizvodnja struje u Njemačkoj smanjila u prvom tromjesečju, a vjetar je 'za dlaku' istisnuo ugljen s pozicije glavnog izvora energije.

U prva tri ovogodišnja mjeseca proizvedeno je i u mrežu plasirano 132,8 milijardi kilovatsati struje, za 7,8 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.

Najviše struje proizvedeno je u vjetroelektranama, čiji je udio u proizvodnji porastao na 32,2 posto, s 30 posto na početku 2022., utvrdio je Destatis. Udio ugljena spustio se pak s 31,5 na 30 posto.

Većina struje proizvedena je ipak iz konvencionalnih izvora kao što su ugljen, plin i nuklearna energija, čiji je udio u proizvodnji iznosio 51,4 posto. U istom prošlogodišnjem razdoblju iznosio je 52,9 posto.

Tagovi: Njemačka, vjetroelektrane
PROČITAJ I OVO
ConocoPhillips u naprednim pregovorima o kupnji Marathon Oila
PREGOVORI
ConocoPhillips u naprednim pregovorima o kupnji Marathon Oila
LONDON - ConocoPhillips je u naprednim pregovorima o kupnji Marathon Oil-a u ugovoru o svim dionicama koji bi tvrtku sa sjedištem u Houstonu mogao procijeniti na nešto više od tržišne vrijednosti od 15 milijardi dolara, izvijestio je u srijedu Financial Times pozivajući se na osobe upućene u to pitanje.
Saudijska Arabija planira prodati najmanje 10 milijardi dolara vrijednih dionica Aramca
PLANOVI
Saudijska Arabija planira prodati najmanje 10 milijardi dolara vrijednih dionica Aramca
HOUSTON - Saudijska Arabija će vjerojatno ovog tjedna objaviti da planira prodati 10 do 20 milijardi dolara vrijednih dionica u Aramcu, svom krunskom dragulju i najvrednijoj naftnoj kompaniji na svijetu, neslužbeno doznaje Wall Street Journal.
Dioničari Hessa odobrili spajanje sa Chevronom
ZELENO SVJETLO
Dioničari Hessa odobrili spajanje sa Chevronom
HOUSTON - Hess Corp u utorak je odobrio 53 milijarde dolara vrijedno spajanje tvrtke s drugom američkom naftnom kompanijom Chevron, prema preliminarnim rezultatima glasovanja.
U EU smanjena potražnja za plinom, Hrvatska među zemljama s većom potrošnjom
PLIN
U EU smanjena potražnja za plinom, Hrvatska među zemljama s većom potrošnjom
BRUXELLES - Potražnja za prirodnim plinom u EU smanjila se i u 2023., kliznuvši na najnižu razinu u 15 godina, a Hrvatska se svrstala u malu skupinu zemalja s većom potrošnjom, pokazali su danas podaci europskog statističkog ureda.
Cijene nafte iznad 83 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 83 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u utorak na međunarodnim tržištima iznad razine od 83 dolara budući da su ulagače ohrabrile naznake snažne potražnje za gorivom u SAD-u na pragu ljetne sezone putovanja, zasjenivši procjene da bi vodeći proizvođači mogli ograničavati opskrbu i u drugoj polovini godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE