GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dogovorena njemačka strategija za nove termoelektrane

Dogovorena njemačka strategija za nove termoelektrane
ZELENO SVJETLO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.02.2024 / 18:44
Autor: SEEbiz/DPA
BERLIN - Njemačka mora do 2038. eliminirati ugljen iz proizvodnje električne energije, a koalicijska vlada kancelara Olafa Scholza to želi učiniti osam godina ranije. Partneri u koaliciji dogovorili su strategiju izgradnje novih plinskih elektrana koje su manje štetne za klimu.

Vladajuća koalicija u Njemačkoj u ponedjeljak je nakon duge borbe postigla dogovor o strategiji izgradnje plinskih elektrana koje će moći koristiti i vodik.

Vlada socijaldemokratskog (SPD) kancelara Olafa Scholza (Scholz) našla se na meti kritika energetskog sektora koji zahtijeva brže donošenje strateških planova, pogotovo jer su prošle godine zatvorene posljednje nuklearne elektrane u zemlji.

Moderne plinske termoelektrane imat će manji klimatski otisak i radit će samo u slučaju nedostatka električne energije iz obnovljivih izvora.

Premošćivanje deficita jedan je od velikih izazova u planovima transformacije energetskog sustava i eliminacije CO2 iz proizvodnje električne energije. Konačni koncept Vlada bi trebala usvojiti najkasnije do ljeta.

Ugljični dioksid, koji doprinosi zagrijavanju atmosfere, jedan je od nusproizvoda izgaranja fosilnih goriva.

Njemačka vlada planira do 2030. proizvoditi 80 posto električne energije iz obnovljivih izvora. Taj je udio sada nešto više od polovine. Energetske tvrtke dosad su bile nesklone ulaganjima jer ne očekuju da će nove, ekološki prihvatljivije elektrane biti isplative.

Ministarstvo gospodarstva raspisalo je u ponedjeljak natječaj za izgradnju do četiri elektrane, svaka snage 2,5 gigavata. Subvencije za te elektrane isplaćivat će se iz posebnog državnog fonda za klimatske i infrastrukturne projekte.

Izvori iz vladajuće koalicije, koju uz Soltzov SPD čine Zeleni i liberalni FDP, rekli su da se troškovi u sljedećih 20 godina procjenjuju na oko 16 milijardi eura.

Dogovor vladajućih stranaka previđa godišnji plan nagrađivanja tvrtki koje će ubuduće održavati elektrane, a detalji će biti razjašnjeni iduće ljeto.

Vlada također namjerava ubrzati proceduru odobravanja projekata, a o mjerama planira razgovarati s Europskom komisijom.

Tijekom pregovora u koaliciji ministar gospodarstva Robert Habeck iz Zelenih tražio je veće subvencije, a ministar financija Christian Lindner iz LDP-a bio je protiv velikih troškova i za otvoreniji pristup alternativnim tehnologijama budućnosti.

U proizvodnji električne energije Njemačka se još uvijek oslanja na ugljen, koji je posebno štetan. Uz zatvaranje nuklearki, Njemačka se od početka rata u Ukrajini postupno oslobađala ovisnosti o ruskom plinu.

Njemačka je zakonom ograničila eksploataciju ugljena do 2038. Scholzova koalicija taj rok želi pomaknuti osam godina naprijed, a za to su joj potrebne elektrane na prirodni plin.p

Tagovi: plin, plinske elektrane, termoelektrane, ugljen, energetika, njemačka
PROČITAJ I OVO
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
NAFTNO TRŽIŠTE
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
LONDON - Cijene nafte u utorak su se neznatno promijenile na međunarodnim tržištima jer je OPEC zadržao svoje prognoze svjetske naftne potražnje za naftom, a investitori čekaju na podatke o američkoj inflaciji.
BiH prijete gubici od 250 milijuna eura zbog proizvodnje struje iz ugljena
GUBICI
BiH prijete gubici od 250 milijuna eura zbog proizvodnje struje iz ugljena
SARAJEVO - Kompanije iz BiH mogle bi godišnje gubiti više od 250 milijuna eura ukoliko se ta zemlja ne priključi sustavu plaćanju prekograničnog poreza na izvoz ugljika (CBAM) kojega je uvela Europska unija kako bi potaknula nečlanice da prestanu proizvoditi električnu energiju iz fosilnih goriva.
Pušten u pogon MOL-ov kompleks poliola vrijedan 1,3 milijarde eura
INVESTICIJE
Pušten u pogon MOL-ov kompleks poliola vrijedan 1,3 milijarde eura
TISZAUJVAROS - U utorak je otvoren MOL-ov kompleks poliola vrijedan 1,3 milijarde eura u Tiszaújvárosu, kapaciteta oko 200.000 tona poliola godišnje.
Unatoč nizu zapadnih sankcija: ruski prihodi od nafte i plina rastu
ENERGENTI
Unatoč nizu zapadnih sankcija: ruski prihodi od nafte i plina rastu
MOSKVA - Prihodi od energenata zabilježili su veliki rast u prva četiri mjeseca ove godine, ponajviše zbog rasta cijena nafte, objavilo je Ministarstvo financija Rusije.
Cijene nafte oko 83 dolara, u fokusu podaci o inflaciji
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte oko 83 dolara, u fokusu podaci o inflaciji
LONDON - Cijene nafte ojačale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima, nakon što su u prethodnom trgovinskom danu izgubile oko jednog dolara, zbog naznaka da će se u SAD vjerojatno dulje zadržati visoke kamatne stope.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE