GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Industrijska proizvodnja u prvom kvartalu pala 4,1%

Industrijska proizvodnja u prvom kvartalu pala 4,1%
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.05.2024 / 16:37
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema podacima DZS-a, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u ožujku u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 5,0%.

U odnosu na veljaču prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, obujam industrijske proizvodnje zabilježio je pozitivnu stopu odnosno bio je viši 1,4%.

Rast na mjesečnoj razini pridonio je blagom usporavanju godišnje stope pada obujma industrijske proizvodnje. U odnosu na ožujak 2023. pad je zabilježen u svim kategorijama GIG-a izuzev Netrajnih proizvoda za široku potrošnju gdje je u ožujku godišnja stopa iznosila skromnih 0,8%.

Pokazatelji za ožujak zaokružili su statistiku za treće tromjesečje. U odnosu na razdoblje siječanj-ožujak 2023. obujam industrijske proizvodnje niži je za 4,1% (kalendarski prilagođeni indeksi). Pri tome je pad zabilježen u svim kategorijama GIG-a izuzev Netrajnih proizvoda za široku potrošnju kod kojih je godišnja stopa rasta u prvom tromjesečju iznosio 4,4% pri čemu pozitivne godišnje promjene traju od rujna 2023. U kategoriji Trajnih dobara za osobnu potrošnju pad je iznosio 19,9%, a negativne godišnje promjene traju kontinuirano od rujna 2022. dok je uz kolebljivu kategoriju Energije (-15,4% u prvom tromjesečju 2024.) kod Kapitalnih proizvoda zabilježen pad za 10,1%. U prerađivačkoj industriji godišnji pad je u razdoblju siječanj-ožujak iznosio 2,1%.

Negativna kretanja i slabost industrijske proizvodnje, koja nisu prisutna samo u Hrvatskoj već i u EU, te obilježavaju kretanje u posljednje dvije godine nastavljena su tako i na početku ove godine. Navedeno upućuje kako će prerađivačka industrija negativno pridonijeti kretanju BDV-a u prvom tromjesečju 2024.

U nastavku godine očekivani blagi oporavak inozemne potražnje, uz izostanak šokova na svjetskim robnim tržištima trebao bi donijeti poticaj za postepen i umjeren oporavak industrijske proizvodnje. Iako očekujemo skromnu pozitivnu godišnju stopu rasta industrijske proizvodnje u ovoj godini, u našim očekivanjima prevladavaju negativni rizici koji su raznoliki i značajni, a osim potencijalnih novih geopolitičkih šokova, u iste se može ubrojiti dugotrajnost restriktivne monetarne politike koja će zasigurno ograničavati planiranu proizvodnju i investicijske aktivnosti odnosno potražnju u gospodarstvima koji su naši najvažniji trgovinski partneri.

Tagovi: industrijska proizvodnja, industrija, prerađivačka industrija
PROČITAJ I OVO
Stagnira raspoloženje u njemačkoj ekonomiji
SIGNALI
Stagnira raspoloženje u njemačkoj ekonomiji
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu u svibnju je stagniralo. Pokazatelj gospodarske klime koji izračunava minhenski institut Ifo ostao je na 89,3 boda.
Kineskoj industriji ove godine ide bolje
TREND
Kineskoj industriji ove godine ide bolje
PEKING - Dobit kineske industrije u prva četiri mjeseca ove godine bila je 4,3 posto veća nego u istom razdoblju lani.
Povećanje plaća snažno podiglo rashode državnog proračuna u prvom kvartalu
RASHODI
Povećanje plaća snažno podiglo rashode državnog proračuna u prvom kvartalu
ANALIZA - Prema zadnjim dostupnim podacima Ministarstva financija, prema metodologiji računskog plana, u prvom tromjesečju 2024. snažan rast rashoda od 21,7% ili 1,3 mlrd eura prvenstveno je posljedica rasta rashoda za bruto plaće državnih i javnih službenika te rasta rashoda za mirovine koji su zajedno zaslužni za preko polovice rasta rashoda.
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
TRŽIŠTE RADA
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
LJUBLJANA - Slovenski poslodavci za drugu polovicu godine predviđaju povećanje broja zaposlenih od 2,3 posto.
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
PROGRAM
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
ZAGREB - U četverogodišnjem programu nove Vlade postavljeni su i novi ciljevi među kojima je i onaj da bi do 2027. prosječna plaća trebala porasti na 1600 eura. U planu je i nastavak rasta gospodarstva iznad prosjeka Europske unije, a najveći interes novog resornog ministra je rast udjela industrije u bruto domaćem proizvodu. Evo što o Vladinim planovima misle poslodavci, sindikati, analitičari.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE