GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Europska unija na izdisaju, najgore čeka Hrvatsku

Europska unija na izdisaju, najgore čeka Hrvatsku
CRNE PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.01.2020 / 16:38
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Ako je vjerovati američkim znanstvenicima i istraživačima, Europska unija je na izdisaju: zemlje ove zajednice, izračunali su znanstvenici na denverskom Sveučilištu, do 2100. godine izgubit će primat na rang-listi najvećih i najjačih svjetskih ekonomija, i to u korist zemalja afričkog i azijskog kontinenta koje već sada, tvrdi se, velikim koracima nadoknađuju ekonomski zaostatak koji ih je karakterizirao stoljećima.

I dok su još 1960. godine najuspješnije europske ekonomije činile čak trećinu svjetskog bruto domaćeg proizvoda, s obzirom na postojeće stope rasta i ekonomski napredak, do 2100. godine američki znanstvenici očekuju da će njihov udio biti smanjen na ukupno desetinu svjetskog BDP-a, što bi značilo da će odsad nadalje - Europi uglavnom ići nizbrdo.

Ovu računicu zadnjih dana prenosi novinska organizacija Politico.eu, europska verzija američkog medija koja se prvenstveno bavi pitanjima vezanima uz europsku zajednicu, a predviđanja koja prenose izradili su znanstvenici denverskog Pardee centra, think-thanka koji se bavi dugoročnim predviđanjima globalnih promjena i razvoja čovječanstva.

A američka predviđanja glavnog krivca za značajno oslabljivanje europske ekonomske snage uglavnom vide u procesu depopulacije, koji potkrepljuju fatalnom statistikom Eurostata, a prema kojoj će dobar dio europskih zemalja značajno smanjiti broj stanovnika.

Najgore među njima, piše Politico, upravo su Bugarska, Litva i Hrvatska koje bi do 2100. godine broj stanovnika trebale smanjiti za polovicu, a samo u Hrvatskoj bi broj stanovnika s 4,1 milijun do kraja stoljeća trebao pasti na samo 2,3.

Dotle bi samo nekoliko europskih ekonomija do 2100. godine trebalo zabilježiti rast ekonomske snage, a među njima je, ironično, Ujedinjeno Kraljevstvo koje izlazi iz EU.
Predviđanja za tu zemlju kazuju da bi do 2100. sa sedme trebala narasti do šeste najsnažnije svjetske ekonomije, a Eurostatova statistika bilježi i da zemlju očekuje rast broja stanovnika s trenutnih 66 na čak 84,6 milijuna.

Američka računica pritom se prvenstveno temelji na podacima i pretpostavljenim stopama rasta BDP-a analiziranih europskih, afričkih i azijskih zemalja pa makroekonomist Josip Tica sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta upozorava za Jutarnji list da je projekcija realna samo onoliko koliko je realno da sadašnje stope rasta BDP-a i populacije mogu ostati konstantne tako dugo vremena.

“Moramo imati na umu da s višim razinama BDP-a stopa rasta BDP-a usporava zbog opadajućih prinosa na investicije. Dakle, razvijenije zemlje uvijek rastu sporije od siromašnih zemalja, a to znači da će stopa rasta Kine, Indije i Afrike usporavati kako te zemlje budu dostizale EU.

Kod Kine je taj proces već više nego razvidan. Isto tako, na višim razinama BDP-a dolazi do porasta udjela urbanog stanovništva i porasta broja godina školovanja po stanovniku, a oboje je snažno negativno korelirano sa stopama fertiliteta, odnosno utječe negativno na stope rasta populacije. Kina je prije 40 godina imala politiku jednog djeteta kako bi obuzdala rast populacije, a nedavno su krenuli u suprotnom smjeru jer je proces starenja stanovništva kreirao sasvim drugu vrstu problema u društvu”, upozorava Tica i napominje da su navedene projekcije realne u onoj mjeri u kojoj su uzele u obzir podatke o navedenom usporavanju ekonomskog, a posljedično i demografskog rasta.

Tagovi: Europska unija, hrvatska ekonomija, depopulacija, Josip Tica
PROČITAJ I OVO
Industrijska proizvodnja ipak bi se trebala blago oporaviti, evo zašto
PROCJENE
Industrijska proizvodnja ipak bi se trebala blago oporaviti, evo zašto
ANALIZA - Uz stagnaciju u odnosu na ožujak, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u travnju u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 2,0%.
CBCG očekuje nastavak pada inflacije u Crnoj Gori
OČEKIVANJA
CBCG očekuje nastavak pada inflacije u Crnoj Gori
PODGORICA - U Crnoj Gori se ove godine očekuje nastavak pada inflacije, pa ekspertna procjena Centralne banke (CBCG) predviđa da će se ona kretati od tri do sedam posto, sa središnjom tendencijom od pet posto.
Njemački trgovci u problemima: Nema oporavka potrošnje
POTROŠNJA
Njemački trgovci u problemima: Nema oporavka potrošnje
BERLIN - Poskupljenja su stala, povišice plaća su dogovorene, proljeće je bilo toplije nego inače - ali ljudi i dalje ne kupuju. Mnogi se nadaju dobrom poslu za EP, ali maloprodaja sve više zaostaje u utrci s internetom.
Analitičari: Šušnjarove najave o rastu industrije su teško provedive
REALNO
Analitičari: Šušnjarove najave o rastu industrije su teško provedive
RIJEKA - Najavu novog ministra gospodarstva Ante Šušnjara o povećanju udjela industrije u BDP-u, posebno proizvodnje hrane i prerađivačke industrije, bit će teško provesti u djelo.
Hrvatska ekonomija u prvom kvartalu: Turizam neugodno iznenadio
ANALITIČARI
Hrvatska ekonomija u prvom kvartalu: Turizam neugodno iznenadio
ANALIZA - Hrvatska je i na početku 2024. nastavila bilježiti solidne stope rasta, među najvišima u EU.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE