GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Četiri europske države spremne u Indiju investirati 100 milijardi dolara

Četiri europske države spremne u Indiju investirati 100 milijardi dolara
INVESTICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.02.2024 / 08:18
Autor: SEEbiz
NEW DELHI - Gospodarske veze između Indije i pojedinih europskih zemalja jačaju, kroz novi sporazum o slobodnoj trgovini i velike investicijske planove.

Naime, pri kraju su 16-godišnji pregovori kojima će Indija sklopiti prvi trgovinski sporazum sa Švicarskom, Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom, navodi američki Bloomberg.

Spomenute zemlje čine Europsko udruženje slobodne trgovine (EFTA) koje je pristalo investirati u Indiju u sklopu Sporazuma o slobodnoj trgovini (FTA). Navedene europske zemlje dobit će lakši pristup tržištu najmnogoljudnije zemlje svijeta, tj. tržište s 1,4 milijarde ljudi.

Ono što je neobično u vezi s ovim ugovorom je to što dolazi s jamstvima za ulaganja, no ostaje pitanje koliko će ulaganja biti obvezujuća. Prema nekim izvorima, ta bi ulaganja u Indiju u sljedećih 15 godina trebala iznositi čak 100 milijardi dolara. No, koliko će zapravo biti uloženo, ovisit će o završnici pregovora.

Put do potpisivanja ovog sporazuma ubrzan je kako bi se mogao zaključiti prije općih izbora u Indiji koji bi trebali započeti u travnju ove godine.

U Ministarstvu gospodarstva Švicarske za Bloomberg su rekli da je tekst sporazuma još u doradi, da ne mogu otkrivati detalje, ali su potvrdili da su dogovorili zaštitu patenata, što je bilo kontroverzno pitanje.

Prema podacima Ministarstva trgovine Indije, trgovina ove zemlje i EFTA-e uglavnom se odnosi na doprinos Švicarske, jer je trgovinska razmjena između Indije i Švicarske u fiskalnoj godini 2022./2023. iznosila je 17,4 milijarde dolara, dok je robna razmjena između svih zemalja EFTA-e i Indije iznosila 18,66 milijardi dolara.

Investicije u Indiju trebale bi biti uglavnom investicije privatnih tvrtki, a bit će to pretežno investicije u proizvodnju, što će generirati više od milijun radnih mjesta.

Osim vjerojatnog sporazuma između EFTA-e i Indije, u tijeku su pregovori između Indije i Velike Britanije. Ipak, izgledno je da trgovinski sporazum između dviju zemalja neće biti sklopljen prije izbora u Indiji. Nadalje, najmnogoljudnija država svijeta pregovara s Europskom unijom i Australijom.

Indija je potpisala sporazum o ulaganju s Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Najveći državni fond Emirata Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) obvezao se da će u Indiji imati fond u iznosu od četiri do pet milijardi dolara.

Indija, kao peto najveće gospodarstvo u svijetu, zanimljiva je nekoliko velikih gospodarstava, uključujući Sjedinjene Američke Države i Europsku uniju. Razlog tome je što tvrtke sve više nastoje biti neovisnije o Kini i diversificirati svoje opskrbne lance.

Indija je jedno od najbrže rastućih velikih gospodarstava u svijetu, s predviđenim godišnjim rastom BDP-a od osam posto. Prema istraživanju američkog financijskog diva S&P Global, očekuje se da će Indija do 2030. biti treće najveće gospodarstvo svijeta, prenosi Euronews.

Tagovi: investicije, efta, Abu Dhabi Investment Authority, indija, lihtenštajn, norveška, švicarska
PROČITAJ I OVO
Italija gubi mladu, kvalificiranu radnu snagu
ISELJAVANJE
Italija gubi mladu, kvalificiranu radnu snagu
RIM - Mladi kvalificirani Talijani sve češće odlaze u inozemstvo. Talijansku privredu bi to moglo skupo stajati.
Američki indeks potrošačkog raspoloženja na najnižoj je razini u šest mjeseci
SIGNALI
Američki indeks potrošačkog raspoloženja na najnižoj je razini u šest mjeseci
WASHINGTON - Indeks raspoloženja potrošača u SAD-u o gospodarskim uvjetima pao je početkom svibnja na 67,4 boda sa 77,2 u travnju, objavilo je u petak Sveučilište Michigan.
Potrošačke cijene u Kini porasle treći uzastopni mjesec
OPORAVAK POTRAŽNJE
Potrošačke cijene u Kini porasle treći uzastopni mjesec
PEKING - Potrošačke cijene u Kini porasle su treći mjesec zaredom u travnju, dok su proizvođačke cijene produžile pad, signalizirajući poboljšanje domaće potražnje, dok se Peking suočava s izazovima u svom pokušaju da podupre poljuljano gospodarstvo.
Slovenska industrijska proizvodnja pala u prvom kvartalu
PAD
Slovenska industrijska proizvodnja pala u prvom kvartalu
LJUBLJANA - Vrijednost industrijske proizvodnje u Sloveniji u prvom je tromjesečju bila 2,9 posto niža nego u istom razdoblju lani. Pritom je najveći pad, za više od trećine, zabilježen u opskrbi električnom energijom, plinom i parom. U tromjesečju su niži i međugodišnji prihodi od prodaje u industriji.
Britanska ekonomija izašla iz recesije s rastom od 0,6% u prvom kvartalu
RAST
Britanska ekonomija izašla iz recesije s rastom od 0,6% u prvom kvartalu
LONDON - Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva izašlo je iz recesije jer je bruto domaći proizvod porastao za 0,6% u prvom kvartalu, pokazali su službeni podaci u petak, nadmašivši očekivanja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE