GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte stabilne iznad 64 dolara

Cijene nafte stabilne iznad 64 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.01.2020 / 20:21
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad razine od 64 dolara budući da je pozitivan efekt preliminarnog trgovinskog sporazuma SAD-a i Kine neutralizirala procjena Međunarodne organizacije za energiju (IEA) da će proizvodnja nafte nadmašiti potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila 64,11 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 57,72 dolara.

Tržišta je udobrovoljilo potpisivanje prve faze trgovinskog sporazuma SAD-a i Kine koji bi trebao označiti primirje u trgovinskom ratu dva vodeća svjetska gospodarstva, Kina se obvezala da će u sljedeće dvije godine od SAD-a kupiti naftu, ukapljeni prirodni plin i druge energente u vrijednosti većoj od 50 milijardi dolara.

Izvori među trgovcima i analitičari smatraju da bi Kina mogla imati teškoća s postizanjem zacrtane razine kupnji pa će rast cijena nafte vjerojatno biti ograničen do objave detalja o ispunjenju te obaveze.

"Privremeni sporazum za sada je postigao željeni učinak ali možemo pouzdano očekivati nove oscilacije kada krenu pregovori o drugoj fazi", rekao je Tamas Varga iz PVM-a.

„Mogli bismo također citirati Ferdinanda Focha, vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga u Prvom svjetskom ratu - ovo nije mir, već primirje koje će trajati nekoliko mjeseci", dodao je Varga.

Nervozu na tržištima smirilo je i stišavanje napetosti između Irana i SAD-a nakon američkog ubojstva utjecajnog iranskog generala Kasima Sulejmanija i uzvratnog iranskog raketnog napada na američke baze u Iraku.

IEA je danas procijenila da će naglo povećanje proizvodnje nafte u neovisnim proizvođačima u kombinaciji s obilnim globalnim zalihama pomoći tržištu u slučaju političkih šokova, poput sukoba Sjedinjenih Država i Irana.

Procjenjuju također da će proizvodnja premašiti potražnju za OPEC-ovom naftom, čak i u slučaju da se članice u potpunosti budu pridržavale zadanog smanjenja opskrbe, dogovorenog s Rusijom i drugim partnerima u skupini neovisnih proizvođača.
Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 65,32 dolara, što znači da je oslabila 31 cent u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Tagovi: cijene nafte, barel nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Od utorka jeftinije gorivo
CIJENE GORIVA
Od utorka jeftinije gorivo
ZAGREB - Od idućeg tjedna ponovno bismo se trebali voziti jeftinije.
Chevron planira odustati od vađenja nafte u Sjevernom moru
PLANOVI
Chevron planira odustati od vađenja nafte u Sjevernom moru
NEW YORK - Američki naftni div Chevron planira prestati crpiti naftu u Sjevernom moru. U tom svjetlu, među ostalim, najavljuje prodaju svog vlasničkog udjela u najvećem naftnom polju u britanskom dijelu mora koje se nalazi u blizini Shetlandskog otočja.
Vodeći američki ekonomski pokazatelji ponovno pali u travnju
LOŠ TREND
Vodeći američki ekonomski pokazatelji ponovno pali u travnju
WASHINGTON - Indeks vodećih gospodarskih pokazatelja Sjedinjenih Država pao je u travnju za 0,6 posto na 101,8 bodova, nakon što je već pao za 0,3 posto u ožujku, objavila je njujorška organizacija Conference Board.
Cijene nafte oslabile na kraju tjedna
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte oslabile na kraju tjedna
LONDON - Cijene nafte oslabile su se u petak na međunarodnim tržištima, no na tjednoj razini bilježe rast po prvi put nakon tri tjedna pada, jer tržišni sudionici očekuju rast potražnje najvećih svjetskih gospodarstava.
Plenković: HEP ostaje u rukama države
PORUKE
Plenković: HEP ostaje u rukama države
ZAGREB - Budući premijer Andrej Plenković danas je potvrdno odgovorio na pitanje Sandre Benčić (Možemo) može li jamčiti da će HEP i ostale tvrtke od posebnog interesa države, koje su dio energetskog sustava, ostati u državnom vlasništvu do kraja mandata.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE