GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 6 posto

Cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 6 posto
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.01.2020 / 07:55
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte na svjetskim tržištima pale su i prošloga tjedna, trećega zaredom, i to za više od 6 posto, što je posljedica strahovanja ulagača od gospodarskih posljedica širenja koronavirusa u i izvan Kine.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna pala 6,4 posto, na 60,69 dolara, što je njezin najveći tjedni pad od prosinca 2018. godine. Na američkom je tržištu, pak, barel pojeftinio 7,4 posto, na 54,19 dolara, najviše od srpnja prošle godine.

Oštar pad cijena nafte posljedica je širenja koronavirusa, bolesti nalik upali pluća, od koje je dosad u Kini umrlo 80 ljudi, dok ih je više od 2.750 zaraženo u svijetu, ponajviše u Kini.

Virus je prvi put otkriven u gradu Wuhanu u središtu zemlje krajem prošle godine, a od tada se proširio na više kineskih gradova, uključujući Peking i Šangaj, a sve je više slučajeva i izvan Kine - u SAD-u, Tajlandu, Južnoj Koreji, Japanu, Tajvanu, Francuskoj, Kanadi...
Ulagači se plaše negativnih posljedica po gospodarstvo Kine, drugog najvećeg svjetskog potrošača nafte, s obzirom da je počela kineska Nova godina kada milijuni ljudi obično putuju.

No, ovoga puta vlasti niza kineskih gradova otkazale su proslavu Nove godine i druge masovne događaje, a mjere provedene u Kini obuhvaćaju i karantenu nad Wuhanom i još nekoliko velikih gradova u regiji kako bi se suzbilo širenje virusa.

Očekuje se pad potrošnje u Kini, pad prihoda u turističkom sektoru, kao i u zrakoplovnom.

"Moramo biti spremni za loša iznenađenja kada je u pitanju kineska potražnja. Utjecaj ograničenja još je veći budući da se mjere uvode u vrijeme kada Kinezi najviše putuju", kaže Eugen Weinberg, analitičar u Commerzbank.

Analitičari National Australia Bank procjenjuju, pak, da bi rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogao biti pogođen za 1 postotni bod u prvom tromjesečju.
Zbog toga se ulagači plaše pada potražnje za naftom.

„Sve se vrti oko koronavirusa, a nema nikakvih naznaka da će se uskoro situacija u vezi s time poboljšati", kaže Phil Flynn, analitičar u tvrtki Price Futures Group.
Rastu zalihe nafte
Pritisak na cijene nafte posljedica je, također, rasta zaliha u svijetu.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je prošloga tjedna da su zalihe u industrijaliziranim zemljama iznad petogodišnjeg prosjeka.
U SAD-u su, pak, zalihe benzina porasle 11. tjedan zaredom i dosegnule rekordne razine.
„Teško je biti konstruktivan u vezi tržišta nafte dok ne vidimo pad zaliha u svijetu", kaže Andy Lipow, predsjednik u tvrtki Lipow Oil Associates.
OPEC i skupina neovisnih proizvođača na čelu s Rusijom dogovorili su krajem prošle godine da će u prvom ovogodišnjem tromjesečju smanjiti ponudu za ukupno 1,7 milijuna barela dnevno kako bi se smanjile zaliha i poduprle cijene.
Njihov sporazum istječe u ožujku, a analitičari smatraju da bi OPEC trebao dodatno smanjiti proizvodnju.
Saudijski ministar za naftu izjavio je da su na sljedećem redovnom sastanku u ožujku spremni razmotriti sve opcije, uključujući i dodatno smanjenje.
I dok OPEC smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje već je dulje vrijeme povećavaju.
U SAD-u se proizvodnja nafte kreće na rekordnim razinama, a izvješće tvrtke Baker Hughes, objavljeno u petak, pokazalo je da je prošloga tjedna broj aktivnih postrojenja u SAD-u povećan drugi tjedan zaredom, i to za njih tri, na ukupno 676.

Tagovi: cijene nafte, barel nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Nafta poskupjela, SAD bi mogla smanjiti strateške rezerve
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta poskupjela, SAD bi mogla smanjiti strateške rezerve
LONDON - Cijene nafte danas su porasle na međunarodnim tržištima.
Shell nadmašio procjenu dobiti u prvom kvartalu unatoč nižim cijenama plina
DOBRE BROJKE
Shell nadmašio procjenu dobiti u prvom kvartalu unatoč nižim cijenama plina
LONDON - Britanski naftni div Shell u četvrtak je izvijestio o dobiti u prvom tromjesečju većoj od očekivane, potaknutoj višim rafinerijskim maržama i snažnim trgovanjem naftom.
Grčki divovi ulažu u solare i u Hrvatskoj
INVESTICIJE
Grčki divovi ulažu u solare i u Hrvatskoj
ZAGREB - Grčki metalurško-energetski gigant Mytilineos i jedan od najvećih proizvođača i trgovaca strujom na Balkanu PPC Grupa s sjedištem u Ateni objavili su sporazum prema kojem će u Hrvatskoj, Italiji, Bugarskoj i Rumunjskoj uložiti dvije milijarde eura u solarne elektrane.
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE