GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijena nafte blago porasla nakon zatvaranja dva libijska naftna polja

  Cijena nafte blago porasla nakon zatvaranja dva libijska naftna polja
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.01.2020 / 16:27
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte u ponedjeljak su porasle na najvišu razinu u zadnjih tjedan dana nakon što su zatvorena dva velika naftna polja u Libiji zbog vojne blokade, zbog čega je moguće smanjenje isporuke iz te OPEC-ove članice na minimalne razine.

Na londonskom je tržištu cijena barela Brenta porasla za 37 centi u odnosu na zatvaranje u petak, na 65,22 dolara. Na američkom je tržištu barel poskupio za 24 centa, na 59,73 dolara.
Dva velika naftna polja na jugozapadu Libije započela su gasiti proizvodnju u nedjelju nakon što su snage vjerne Khalifu Haftaru zatvorile cjevovod, potencijalno smanjujući nacionalnu proizvodnju na tek djelić uobičajene, priopćila je Nacionalna naftna korporacija (NOC).
Rast cijena nafte, nakratko zabilježen u ranijem trgovanju, splasnuo je nakon što su neki analitičari i trgovci rekli da bi poremećaje u libijskoj opskrbi mogli nadoknaditi drugi proizvođači, čime bi se ograničio utjecaj na globalno tržište.

„Tržište nafte i dalje je dobro opskrbljeno obilnim zalihama i zdravim rezervnim kapacitetima. Drugim riječima, utjecaj na rast cijena mogao bi se pokazati kratkotrajnim”, rekao je naftni trgovac PVM-a Stephen Brennock.

Ako se libijski izvoz zaustavi na neko duže razdoblje, spremnici će se napuniti za nekoliko dana, a proizvodnja će usporiti na 72 tisuće barela dnevno, rekao je glasnogovornik NOC-a. Libija je u zadnje vrijeme proizvodila oko 1,2 milijuna barela dnevno.

„Dugotrajni poremećaj u Libiji bio bi dovoljan da globalno tržište nafte umjesto viška počne bilježiti manjak u prvom kvartalu 2020. godine ”, rekao je analitičar ING-a Warren Patterson.
Strane sile u nedjelju su se složile na summitu u Berlinu da podrže krhko primirje u Libiji, koja je u kaosu od pada Moamera Gadafija 2011. godine.

Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u petak iznosila 65,58 dolara dolara, što znači da je pala za četiri centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.
Za Indiju je prognoza rasta za 2020. oštro snižena, i to za 1,2 postotna boda u odnosu na listopadsku, na 5,8 posto, i ujedno je najizraženije snižena MMF-ova prognoza rasta za neko tržište u nastajanju, a razlog je kriza kredita u toj zemlji. Očekuje se da će monetarni i fiskalni poticaji ponovno podići stopu rasta indijskog gospodarstva na 6,5 posto u 2021., premda je i ta stopa u odnosu na listopadsku procjenu snižena za 0,9 postotnih bodova.
I drugim tržištima u nastajanju također su snižene procjene rasta, uključujući Čileu, koji je pogođen društvenim nemirima, te Meksiku kojem je prognoza rasta tako snižena na svega jedan posto u 2020., s 1,3 posto projiciranih u listopadskim prognozama.
Premda su rizici daljnjeg slabljenja ublaženi nakon postizanja američko-kineskog trgovinskog dogovora, i dalje su značajni, napominju u MMF-u.

"Sve veće geopolitičke napetosti, ponajprije između SAD-a i Irana, mogle bi poremetiti globalne isporuke nafte, pogoršati ozračje i oslabiti ionako slabašne investicije kompanija", ističe MMF

"Štoviše, intenziviranje društvenih nemira u mnogim zemljama – odražavajući u nekim slučajevima, opadanje povjerenja u etablirane institucije i nedostatnu zastupljenost u upravljačkim strukturama – moglo bi poremetiti aktivnost, otežati reformska nastojanja i narušiti ozračje, pritišćući rast na niže razine od projiciranih".

Tagovi: cijene nafte, barel nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte oko 83 dolara, u fokusu podaci o inflaciji
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte oko 83 dolara, u fokusu podaci o inflaciji
LONDON - Cijene nafte ojačale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima, nakon što su u prethodnom trgovinskom danu izgubile oko jednog dolara, zbog naznaka da će se u SAD vjerojatno dulje zadržati visoke kamatne stope.
Gazpromov zaokret prema Kini zasad ne daje rezultate
GUBICI
Gazpromov zaokret prema Kini zasad ne daje rezultate
MOSKVA - Gazprom bi se mogao suočiti s dugim razdobljem lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu popuniti prazninu nastalu europskim bojkotom.
Petrol s partnerima postavlja punionice za električna vozila na europskoj transportnoj mreži
PROJEKTI
Petrol s partnerima postavlja punionice za električna vozila na europskoj transportnoj mreži
LJUBLJANA - Grupa Petrol, zajedno s tvrtkama Allego, Emobility Solutions i GreenWay, odabrana je za uspostavu infrastrukture za punjenje električnih vozila na koridorima paneuropske prometne mreže TEN-T u okviru projekta Cross-E. Na 238 lokacija bit će postavljeno 911 punionica visokog kapaciteta, pogodnih i za teška električna vozila.
Cijene nafte prošloga tjedna gotovo nepromijenjene
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte prošloga tjedna gotovo nepromijenjene
LONDON - Cijene nafte prošloga tjedna ostale su gotovo nepromijenjene jer najveća svjetska gospodarstva ne rastu dovoljno brzo da bi ojačala potražnja za 'crnim zlatom'.
Vučić: Ne pada nam na pamet da prodajemo EPS
JASNA PORUKA
Vučić: Ne pada nam na pamet da prodajemo EPS
BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio u petak Lazarevcu da Elektroprivreda Srbije (EPS) neće biti prodata, a da postoji namera da se kupuju druge elektroprivrede u regionu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE