GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Brazilski regulator odobrio zajedničko ulaganje Boeinga i Embraera

Brazilski regulator odobrio zajedničko ulaganje Boeinga i Embraera
ZELENO SVJETLO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.01.2020 / 12:15
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Brazilska antimonopolna agencija CADE odobrila je u sporazum o zajedničkom ulaganju proizvođača aviona Embraer i Boeing, kaže se u CADE-ovu priopćenju, no još uvijek se čeka odobrenje europskog regulatora.
CADE smatra da se Boeing i brazilski Embraer međusobno ne natječu na istom tržištu te da ugovor između njih ne predstavlja povredu konkurencije.
Dvije su tvrtke sklopile sporazum prema kojemu će u prvoj fazi Boeing steći kontrolu nad 80 posto imovine Embraera povezane s proizvodnjom putničkih zrakoplova srednjega kapaciteta. Drugi dio sporazuma uključuje stvaranje zajedničkog poduzeća koje će proizvoditi vojni transportni zrakoplov KC-390, pri čemu će brazilska tvrtka kontrolirati 51 posto udjela u tom poduzeću.

Troškovi budućeg zajedničkog ulaganja procijenjeni su na 5,26 milijardi dolara.

Analitičari smatraju da će zajednički poduhvat Embraera i Boeinga rezultirati strateškim partnerstvom, od kojega bi Embraer mogao profitirati u smislu bliže tehnološke i komercijalne suradnje s Boeingom. Istodobno, niša komercijalnog zrakoplovstva u kojoj je prisutna snažna konkurencija iz Europe koju čini Airbus, prijeći će u područje odgovornosti američke tvrtke, smatraju poznavatelji tržišta.
Krajem 2018. godine Embraer i Boeing dogovorili su uvjete za stvaranje zajedničkog poduzeća. Početkom 2019. godine podršku im je dala brazilska vlada.

Reuters je ranije objavio da bi prije 30. travnja ove godine sporazum trebao odobriti i europski regulator za zaštitu tržišnog natjecanja.
Europski regulator je lani zatražio više od milijun i pol stranica dokumenata o kupoprodajnim ugovorima. Zahtjev za dostavom tako opsežne dokumentacije upućuje na veliku zabrinutost Europske komisije zbog ugovora koji će, smatraju u Bruxellesu, smanjiti broj vodećih igrača na globalnom zrakoplovnom tržištu s tri na dva.

Bruxelles je zabrinut i stoga što Embrareovi komercijalni zrakoplovi konkuriraju europskom Airbusu na tržištu aviona s manje od 150 sjedala.

Odgoda transakcije s Embraerom bila bi novi udarac za Boeing nakon krize izazvane prizemljenjem najprodavanijeg modela 737 MAX nakon dva pada.

Dok suparničko preuzimanje Embraera zapinje, Airbus je ranije kupio glavnog Embraerovog konkurenta, kanadskog Bombardiera i pokušava povećati prodaju svog modela A220.

Tagovi: Boeing, Embraer, Airbus, Europska komisija, Boeing 777X, Boeing 737MAX
PROČITAJ I OVO
Nedovoljan napredak u rodnoj ravnopravnosti u odborima
ISTRAŽIVANJE
Nedovoljan napredak u rodnoj ravnopravnosti u odborima
ZAGREB - Žene su još uvijek podzastupljene u odborima kompanija širom svijeta, pokazuje, najnovije Deloitteovo istraživanje.
Benetton u velikim financijskim problemima
GUBICI
Benetton u velikim financijskim problemima
TREVISO - Benetton niže gubitke pa obitelj osnivača priprema preustroj poslovanja i financijsku injekciju od 260 milijuna eura, rekla su dva upućena izvora.
T-Mobile preuzima bežično poslovanje US Cellulara za 4,4 milijarde dolara
AKVIZICIJE
T-Mobile preuzima bežično poslovanje US Cellulara za 4,4 milijarde dolara
NEW YORK - T-Mobile će kupiti gotovo sve bežične operacije regionalnog operatera United States Cellular u ugovoru procijenjenom na 4,4 milijarde dolara, priopćio je u utorak telekomunikacijski div.
Mađarski logistički div započeo godinu solidnim rastom prihoda
SOLIDNO
Mađarski logistički div započeo godinu solidnim rastom prihoda
BEOGRAD - Waberer's Grupa (Waberer's Group), vodeći pružalac usluga složene logistike u Mađarskoj i jedna od vodećih kompanija na mađarskoj berzi, sa ponosom je objavila značajno povećanje prihoda u prvom kvartalu 2024.
Otvoreno pismo sindikata Vladi: Tko će odgovarati za propuste u procesu dokapitalizacije Petrokemije?
PROPUSTI
Otvoreno pismo sindikata Vladi: Tko će odgovarati za propuste u procesu dokapitalizacije Petrokemije?
ZAGREB - Nakon dokapitalizacije u kojoj je, tvrde u sindikatu, država uplatila oko 12 milijua eura i potom pala s 45 na oko 20 posto vlasništva u Petrokemiji, Sindikat EKN je uputio otvoreno pismo Vladi i CERP-u u kojem zahtijeva „utvrđivanje odgovornosti i ispravljanje nedopustivnog propusta u procesu dokapitalizacije Petrokemije te žuran sastanak s ministrom poljoprivrede“
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE